• URZĄDZANIE BALKONÓW I TARASÓW


    Aby nasz balkon, taras lub patio napełniły się kolorami, liśćmi i zapachami kwiatów, spróbujmy obsadzić je roślinami doniczkowymi. Jedną z zalet uprawy roślin w doniczkach jest łatwość, z jaką można za ich pomocą aranżować przestrzeń. Zanim jednak zdecydujemy się wydać majątek na kupno drogich donic lub roślin warto zastanowić się jakie warunki panują na naszym tarasie lub balkonie. Słońce, cień i wiatr są ważnymi czynnikami decydującymi o wyborze odpowiednich gatunków. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie kilku odpornych gatunków i uzupełnianie kompozycji roślinami sezonowymi.

    źródło: http://susanhillson.blogspot.ca/2010/08/my-late-august-maine-garden.html

    Stanowisko
    Ilość światła na balkonie zależy od usytuowania względem stron świata i otoczenia balkonu. Ciasna ulica, wysokie domy i drzewa mogą spowodować, że nawet południowy balkon stanie się miejscem wprawdzie ciepłym, ale półcienistym. Balkony usytuowane od wschodu i zachodu bez bliskiej zabudowy, z nasłonecznieniem od rana do popołudnia i od południa do zachodu słońca są idealnym miejscem dla większości roślin. Na balkonie północnym panują raczej niekorzystne warunki. Na skąpo oświetlonym tarasie czy werandzie nie da się uprawiać wielu gatunków. Jest to jednak miejsce odpowiednie dla cienioznośnych roślin zimozielonych o dekoracyjnych liściach i formach. Miniaturowe iglaki lub bukszpany można przycinać, nadając im dowolne kształty.
    źródło: https://pl.pinterest.com/pin/384424518176460933/https://pl.pinterest.com/pin/559150109967788397/


    Wiatr
    Ażurowa balustrada, usytuowanie balkonu lub brak osłony przed wiatrem może stanowić problem dla wybranych roślin. Na wietrznym balkonie najlepiej sprawdzą się odporne rośliny zimozielone np. karłowe iglaki. Dobrze rosną również wybrane pnącza w pojemnikach. Nie zajmują dużo miejsca i mogą stanowić efektowne, trwałe tło dla innych roślin oraz mebli. Warty polecenia jest wiciokrzew japoński, czy bluszcz pospolity. Można także zastosować gatunki jednoroczne jak wilec, czy groszek pachnący. Na balkonach wystawionych na zimne wiatry trzeba przed zimą zadbać o zabezpieczenie roślin wieloletnich, aby mróz nie uszkodził ich wierzchołków i korzeni. Dobrym i tanim rozwiązaniem jest owinięcie doniczki grubą warstwą folii pęcherzykowej. Natomiast części nadziemne można okryć na noc papierem lub czarną folią ogrodniczą.
    źródło: http://mydesiredhome.com/a-dreaming-terrace/http://theembellishment.tumblr.com/image/115318256039


    Woda i nawożenie
    Balkon i tarasy osłonięte dachem albo loggie mają swoje zalety i wady. Deszcz i wiatr nie wyrządzają tam szkód, ale za to dochodzi do kumulacji ciepła. Natomiast na tarasach dachowych i balkonach wieżowców deszcz i wiatr mogą uszkodzić rośliny. Problemem w uprawach balkonowych może być szybkie przesychanie podłoża spowodowane przez wiatr. Latem wszystkie rośliny doniczkowe potrzebują starannego i regularnego podlewania. W czasie upałów kompozycje w wiszących koszach mogą wymagać nawet dwukrotnego podlewania w ciągu dnia. W tym okresie rośliny potrzebują również składników pokarmowych. Na balkonach i tarasach sprawdzają się przede wszystkim nawozy płynne. Nie należy jednak ,,przekarmiać” roślin. Powoduje to nadmierny rozwój pędów i liści oraz słabe kwitnienie.
    źródło: http://gardeningliving.org/love-the-whole-look-of-this-back-garden-the-hanging-lights-give-a-good-amount-of-light-and-perfect-ambiance-in-the-evenings/ , https://pl.pinterest.com/pin/493566440392910138/



    Obciążenie
    Przy urządzaniu balkonów i tarasów dachowych trzeba koniecznie wziąć pod uwagę dopuszczalne obciążenie. Rośliny, kubły i skrzynki, ziemia, meble ogrodowe i ludzie to razem dość znaczny ciężar. Obciążenie podłoża nie może na ogół przekraczać 250 kg na m2. Pamiętajmy, że duża donica wypełniona ziemią i roślinami po obfitym podlaniu może ważyć dwa razy więcej. Poza tym balkony, stanowiące część fasady domu, mogą często podlegać określonym ograniczeniom odnośnie obsadzania ich roślinami, zakładania skrzynek balkonowych czy wprowadzania innych zmian. Na wszelki wypadek przed przystąpieniem do sadzenia roślin należy u gospodarza domu zasięgnąć informacji o obowiązujących zasadach.
    źródło: https://pl.pinterest.com/pin/297800594095999848/ , https://pl.pinterest.com/pin/297800594095999846/

    Opracował: Damian Brachaczek
    Bibliografia:



    • I. Jantra, U. Krüger, 1000 najpiękniejszych roślin do domu, ogrodu, na tarasy i balkony tytuł oryginału: Die 1000 schönsten Pflanzen für ein grünes Zuhaus, Warszawa 1997
    • DOM PEŁEN KWIATÓW.ABC ROŚLIN DONICZKOWYCH, IMP BV MMVI