• POMYSŁOWE EKSPOZYCJE - inspiracje


  Wygląd naszego mieszkania odzwierciedla nasz styl życia. Aby osiągnąć pełnią harmonię warto zaprosić do naszych wnętrz zieleń. Według najnowszych trendów wracamy do czerpania energii z natury. Rośliny jako źródło tlenu stają się jednocześnie źródłem energii i życia. Dekoracyjne kształty roślin bardzo umilają nasze otoczenia. Ich ozdobne liście i kwiaty, bogactwo kolorów oraz zapach wprowadzają spokój oraz pozwalają osiągnąć równowagę. (link)

  źródło: https://www.stoffundstil.de/stoffe/moebelstoffe/chenille/cannes-moebelchenille-hellbraun


  Aby wprowadzić do swojego otoczenia kolor zielony nie jest potrzebny ogród. W mieszkaniu, sieni, na małym albo dużym balkonie czy tarasie znajdzie się miejsce na stworzenie oazy zieleni, a tworzenie oryginalnych kompozycji roślinnych może być źródłem satysfakcji. Przedstawione pomysły pomogą wyeksponować posiadane w domu rośliny. Sami możemy poszukiwać inspiracji i tworzyć nowe oryginalne rozwiązania, które będą w efektowny sposób prezentować nasze zielone kolekcje.
  Zestawianie roślin
  Tworząc kompozycję z grup roślin warto upewnić się, że wszystkie mają podobne wymagania, jeśli chodzi o stanowisko i wodę. W miejscach bardziej zacienionych rośliny mogą wymagać dodatkowego doświetlenia lub okresowego przenoszenia na jaśniejsze stanowisko. Grupowanie roślin zapewnia im większą wilgotność powietrza. Jednak aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników sąsiadujące rośliny nie powinny się stykać. Do stworzenia efektownej kompozycji warto wykorzystać rośliny o zróżnicowanej wysokości i pokroju. Mniejsze rośliny mogą osłonić niezbyt efektowne łodygi roślin wysokich. Przy odpowiednio szerokich schodach można jedną ich stronę ozdobić roślinami ustawionymi na kolejnych stopniach. Przy wyborze roślin trzeba wziąć pod uwagę kolor i kształt liści, tak aby podkreślały wzajemnie swój wygląd. Najlepszy efekt da połączenie roślin o różnych pokrojach – wysokich, rozłożystych i zwisających. Warto zastanowić się również nad wybraniem określonego schematu kompozycji np. tworzenie kompozycji z roślin w jednej tonacji, o barwach harmonijnych czy silnie kontrastowych. (I. Jantra, U. Krüger, 1000 najpiękniejszych roślin do domu, ogrodu, na tarasy i balkony, Warszawa 1997)
  Więcej na temat zestawiania roślin w poście POMYSŁOWE EKSPOZYCJE - zestawianie roślin


  Ostateczny efekt dekoracyjny nie tworzą tylko rośliny. Na wygląd kompozycji wpływ mają także kształty i kolory donic czy kwietników. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materiału pasującego do naszego stylu mieszkania oraz indywidualnego gustu. Istotnym kryterium doboru doniczek i osłonek są rozmiary roślin, kolor ich kwiatów oraz pokrój. Możemy stosować najrozmaitsze naczynia: ceramiczne, drewniane, metalowe, porcelanowe, szklane oraz z tworzywa sztucznego. Aby uzyskać harmonijny efekt powinniśmy trzymać się konsekwentnie jednego stylu lub próbować łączyć różne materiały i faktury. (DOM PEŁEN KWIATÓW.ABC ROŚLIN DONICZKOWYCH, IMP BV MMVI)
  Więcej na temat donic w poście POMYSŁOWE EKSPOZYCJE - donice i pojemniki na rośliny
  Stojaki na kwiaty
  Często dopiero jakaś drobnostka decyduje o tym, że nasza kompozycja bądź pojedyncza roślina nabiera blasku. Dobrym rozwiązaniem dla roślin jest ustawienie donic na stojakach - kwietnikach. Czasami podwyższenie rośliny o kilka centymetrów daje całkiem inny efekt. Sklepy oferują nam bardzo bogaty wybór stojaków na kwiaty o najróżniejszych nowoczesnych kształtach. Aby rośliny mogły się w nich dobrze prezentować musimy zwracać uwagę na kształt i kolor donic oraz wielkość i pokrój rośliny. Kwietniki przydają się szczególnie w aranżacjach grupowych, kiedy zależy nam na zróżnicowaniu wysokości.
  Kwietniki wiszące
  Efektowne pnącza i rośliny zwisające potrafią optycznie powiększyć mieszkanie oraz ożywić każde wnętrze. Bardzo modnym trendem w tym roku są wiszące kwietniki, które są idealnym rozwiązaniem dla zwisających roślin. Zawieszone pod sufitem na sznurach, sznurkach, linach, linkach czy łańcuszkach doskonale wykorzystują wolną przestrzeń. W internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji na makramowe kwietniki w naturalnych kolorach lub barwione z wplecionymi koralikami, czy muszelkami. Piękną dekorację tworzą doniczki wiszące na różnych wysokościach na tle jednolitej ściany. Takie rozwiązanie można również wykorzystać jako atrakcyjna ,,zasłona” oddzielająca np. jadalnię od kuchni. (link)
  Opracował: Damian Brachaczek


  Bibliografia: