• POMYSŁOWE EKSPOZYCJE - zestawianie roślin


    W jaki sposób gościć rośliny w naszych domach, aby zapewnić im odpowiednie warunki? Jak aranżować większe grupy, aby rośliny dobrze wyglądały?

    Za pomocą roślin możemy nadać indywidualny charakter każdemu wnętrzu. Przy odpowiednim zestawieniu formy, wielkości i kolorów roślin pasujących do otoczeniem możemy uzyskać harmonijną całość. Dobór konkretnych gatunków zależy od wielkości i charakteru pomieszczenia oraz indywidualnego gustu.

    W dużych pomieszczeniach możemy umieścić więcej roślin o większych rozmiarach. W wielkiej przestrzeni mała zielona roślina wydaje się zagubiona i często niezauważona. W takich pomieszczeniach o wiele ciekawiej będą wyglądać rośliny drzewiaste o dużych liściach. Innym rozwiązaniem jest zaaranżowanie grupy kilku kwitnących roślin o zróżnicowanym pokroju.
    źródło: https://pl.pinterest.com/pin/297800594095567675/http://neverlaandss.tumblr.com/post/146388441529

    Małe pomieszczenia
    Zupełnie inaczej prezentują się wielkie rośliny w małych pomieszczeniach. Aby zapobiec wrażeniu przytłoczenia trzeba do nich wybierać rośliny mniejsze o nieco delikatniejszym ulistnieniu. Dla pełnego wykorzystania ich dekoracyjnych walorów warto umieścić donice w dobrze widocznym miejscu. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z ilością roślin. W tłumie każda z roślin traci na atrakcyjności.
    Rośliny, a tło
    Bardzo ważnym czynnikiem warunkującym odpowiednie wyeksponowanie rośliny jest jej otoczenie. Najpiękniej prezentują się na tle skromnej, jednolitej ściany. W przypadku pomieszczeń utrzymanych w tonacji czarno-białej zdecydowane akcenty kolorystyczne roślin ożywiają wnętrze. Jeśli jednak w pomieszczeniu wykorzystano tapety ważne jest odpowiednie zestawienie kształtu liści do wielkości wzoru. Generalnie na tle drobnego deseniu dobrze prezentują się rośliny o dużych liściach. Odwrotnie do dużych wzorów pasują drobne filigranowe listki np. paproci. Ciekawy efekt można uzyskać stosując jako tło drewniany lub bambusowy trejaż.  Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przy doborze kolorów kwiatów czy owoców. Warto zastanowić się czy dana barwa pasuje do wystroju pomieszczenia. Czasami nawiązanie do koloru detali takich jak wzór na naczyniach, dywanie, zasłonie, tapetach czy poduszkach daje imponujące wrażenie. Przy urządzaniu wnętrza trzeba także wziąć pod uwagę efekty światłocienia. Inny efekt uzyskamy aranżując rośliny na tle jasnej nasłonecznionej ściany, na której cienie roślin będą tworzyć ciekawy deseń. Z kolei rośliny podświetlone z zewnątrz będą szczególnie uwydatniać swój kontur oraz unerwienie liści.
    źródło: https://www.urbanjunglebloggers.com/houseplant-of-the-month-november-specialty-orchids/https://pl.pinterest.com/pin/297800594095431329/
    źródło: https://pl.pinterest.com/pin/297800594095539767/https://pl.pinterest.com/pin/297800594095539365/
    Grupowanie roślin
    Prezentowanie pojedynczych roślin w donicach nie robi takiego wrażenia jak tworzenie kompozycji. Właściwe zestawienie roślin sprawia, że potęgują one nawzajem swoje walory dekoracyjne. Zaletą grupowania jest zwiększenie wilgotności powietrza pożądanej przez rośliny. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać bezpośredniego stykania się roślin. Stwarza to idealne warunki do rozprzestrzeniania się chorób i szkodników. Zestawienie kilku zróżnicowanych gatunków roślin uświadamia nam bogactwo i różnorodność ich form. Tworząc własne kompozycje nie musimy kierować się zasadą symetrii i możemy wykorzystywać bardzo kontrastowe połączenia np. zestawienie traw z roślinami o wielkich liściach oraz rośliny pnące z płożącymi o zwisającym pokroju. Ciekawe kompozycje możemy uzyskać łącząc różne kolory. Piękny efekt harmonii barw możemy uzyskać poprzez połączenie np. różu z błękitem. Dodanie koloru białego podkreśli natomiast intensywność jednobarwnej kompozycji. Możemy wybrać zestawienie na zasadzie silnego kontrastu łącząc np. czerwony z zielonym, czy żółty z niebieskim, albo wybrać rośliny w różnych odcieniach tej samej barwy.

    źródło: https://pl.pinterest.com/pin/297800594095539609/https://pl.pinterest.com/pin/297800594095539781/
    źródło: http://www.thelifecreativeblog.com/howto-decorate/front-garden-ideas-how-to-get-kerb-appeal-with-plants/https://pl.pinterest.com/pin/297800594095539806/
    Grupując rośliny należy sprawdzić czy wybrane gatunki mają podobne wymagania i czy wybraliśmy dla nich odpowiednie stanowisko. Miejsce na każdą doniczkę powinno być starannie przemyślane. Pod uwagę trzeba wziąć wszystkich użytkowników naszego mieszkania. Nie warto stawiać donicy w miejscu, gdzie będzie narażona na przewrócenie np. przez naszego psa. Wysokie rośliny powinny stanowić tło dla roślin niższych. Przy planowaniu ekspozycji doniczki różnych kształtów i wielkości wyglądają efektownie, gdy są wykonane z tego samego materiału. Aby stworzyć kompozycję wielopoziomową można wykorzystać cegły, kamienie albo stopnie schodów. Istnieje również możliwość połączenia kilku roślin w grupę w jednej doniczce. Jednak taka kompozycja jest możliwa tylko wtedy, gdy zestawiamy ze sobą rośliny o jednakowych wymaganiach pod względem światła, podłoża, nawożenia, temperatury i wilgotności.

    źródło: http://www.curateanddisplay.co.uk/urban-jungle-bloggers-plant-gang/?utm_content=buffer13e23&utm_medium=social&utm_source=pinterest.com&utm_campaign=buffer , http://mrandmrsinterior.com/interior-design/spring-european-interior-trends-2016-46 

    Opracował: Damian Brachaczek
    Bibliografia:
    • I. Jantra, U. Krüger, 1000 najpiękniejszych roślin do domu, ogrodu, na tarasy i balkony tytuł oryginału: Die 1000 schönsten Pflanzen für ein grünes Zuhaus, Warszawa 1997
    • DOM PEŁEN KWIATÓW.ABC ROŚLIN DONICZKOWYCH, IMP BV MMVI
    • https://www.urbanjunglebloggers.com/plant-trends-from-imm-2017-in-cologne/
    • https://www.urbanjunglebloggers.com/houseplant-of-the-month-november-specialty-orchids/